Všetko, čo by ste mali vedieť o pohovoroch na veľvyslanectve USA

24 júl 14:47

Spojené štáty sú krajinou, ktorá má čo ponúknuť, a preto ju chce mnoho ľudí niekedy v živote navštíviť.

Spojené štáty sú významným lákadlom pre ľudí, ktorí hľadajú zmenu prostredia, nový život alebo ďalšie dobrodružstvo. Je vnímaná ako krajina príležitostí s veľkými pracovnými možnosťami, výnimočným vzdelaním, vysokou životnou úrovňou a, samozrejme, cestovným ruchom na svetovej úrovni.

Hoci sú imigračné a turistické procesy notoricky známe, najväčšie obavy vyvoláva pravdepodobne pohovor o víze na veľvyslanectve USA. Je to moment, ktorého sa obáva každý kandidát.

Ale nemusí to tak byť.

Cieľom tejto eseje je zmierniť vaše prípadné obavy týkajúce sa pohovoru o vízum do USA, aby ste k nemu mohli pristúpiť s dôverou a optimalizovať svoje šance na úspech.

Či už teda plánujete cestu do Spojených štátov za prácou, štúdiom, trvalým pobytom alebo si len chcete pozrieť ikonické pamiatky od mora po žiariace more, čítajte ďalej a dozviete sa tie najlepšie tipy a techniky a všetko, čo potrebujete vedieť pri príprave na pohovor o vízum do USA.

Vysvetlenie ESTA

Na začiatok je dôležité poznamenať, že existuje mnoho odlišných typov amerických víz a väčšina z nich si bude vyžadovať pohovor.

Ak chcete len navštíviť krajinu a máte to šťastie, že pochádzate z krajiny, ktorá je súčasťou program bezvízového styku, určite sa vám uľaví, keď sa dozviete, že sa môžete vyhnúť všetkým otázkam na vízovom pohovore na veľvyslanectve USA a navštíviť USA prostredníctvom elektronického systému pre cestovné povolenie – ESTA.

Toto privilégium je k dispozícii až v 39 krajinách vrátane Spojeného kráľovstva a ak spĺňate podmienky, môžete zostať až 90 dní ako turista alebo na služobnej ceste.

(Treba poznamenať, že krátka služobná cesta sa nepovažuje za „prácu v USA“, preto je z tohto dôvodu potrebné osobitné vízum.)

Stále vám budú položené konkrétne otázky ESTA, ale nebude to napätý pohovor a väčšina jednotlivcov je prijatá približne za 20 minút.

Môžete sa dozvedieť viac o tom, ako sa ESTA líši od amerického víza, a ak je to to, čo hľadáte, môžete začať proces podávania žiadostí práve teraz.

Každý, kto nepatrí do tejto skupiny alebo kto žiada o úplné vízum do USA, sa musí zúčastniť osobného pohovoru, ak je vo veku od 14 do 79 rokov.

CESTUJETE DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV?


Máte cestovné povolenie ESTA VISA v USA? Ak máte žiadosť ESTA, skontrolujte, či je stále platná!

Prijatie pozvánky na pohovor

Predpokladajme, že vám bol schválený pohovor a proces podávania žiadosti je ukončený. Gratulujeme! Na ceste k získaniu amerického víza ste už prekonali veľkú prekážku.

Teraz sa musíte pripraviť na všetky kritériá pohovoru na veľvyslanectve USA.

Keď dostanete list o pohovore, zapíšte si dátum, čas a miesto pohovoru.

Určite to bolo vopred dohodnuté s miestnym veľvyslanectvom alebo konzulátom, takže vás to neprekvapí.

V závislosti od toho, kde žijete a ako funguje konkrétny úrad, môžete mať dokonca priamu e-mailovú komunikáciu s pracovníkom, ktorý vedie pohovor na vybranom veľvyslanectve alebo konzuláte.

Veľvyslanectvo alebo konzulát tiež pošle vášmu právnikovi a/alebo americkému zamestnávateľovi alebo sponzorovi list s potvrdením o pohovore, ak je to relevantné.

Dvakrát tiež skontrolujte, či sú všetky vaše údaje platné a či je list adresovaný vám. Skontrolujte, či v žiadosti nie sú preklepy a pravopisné chyby, pretože aj tá najmenšia nepresnosť môže vašu žiadosť v budúcnosti zmariť.

Mali by ste tiež pamätať na to, že na pohovore sa môže zúčastniť len osoba alebo osoby uvedené v liste alebo e-maile.

Príprava na pohovor

Po naplánovaní dátumu, času a miesta pohovoru vás čaká ešte veľa práce, kým budete pripravení vyraziť.

Na webovej stránke Úradu pre konzulárne záležitosti nájdete jasné a komplexné informácie o tom, čo sa bude diať ďalej.

Prejdite na stránku, na ktorej sa zobrazujú všetky veľvyslanectvá a konzuláty USA , a vyberte miesto pohovoru.

Dozviete sa, čo presne musíte urobiť, aby ste splnili požiadavky na vízový pohovor na veľvyslanectve USA vo vašej konkrétnej lokalite.

Hoci je postup v každej krajine zväčša rovnaký, konkrétne postupy sa môžu líšiť. Je zbytočné zisťovať, čo musíte urobiť, ak ste v Londýne, zatiaľ čo pohovor o vízum sa koná v Ríme.

Jedným z najvýraznejších rozdielov bude miesto lekárskej prehliadky.

Účasť na lekárskom vyšetrení

Aby ste mohli získať víza do USA, musíte vy (a všetci vaši rodinní príslušníci) najprv absolvovať kompletné lekárske vyšetrenie.

Toto stretnutie by sa malo uskutočniť až potom, ako vám bude pridelený dátum pohovoru o vízum. Ak sa zúčastníte na lekárskej prehliadke a potom z akéhokoľvek dôvodu neprijmete pohovor, môže sa stať, že zbytočne vyhodíte veľa peňazí.

Toto vyšetrenie vykoná vyškolený lekár schválený veľvyslanectvom alebo konzulátom, na ktorom budete viesť pohovor. Tieto informácie nájdete na konkrétnej stránke daného miesta, preto sa pred pokračovaním uistite, že ste na príslušnej stránke.

Pokiaľ ide o lekársku správu, akceptovaní budú len lekári schválení veľvyslanectvom. To je veľmi dôležité. Bez ohľadu na to, či uprednostňujete svojho rodinného lekára alebo iného lekára, musíte sa podrobiť vyšetreniu, ktoré vykoná osoba určená veľvyslanectvom.

Čo si priniesť na lekárske vyšetrenie

Na stretnutie s lekárom si nezabudnite priniesť všetku príslušnú dokumentáciu.

Pravdepodobne sa vyžaduje váš cestovný pas, kópia listu z pohovoru o vízum a kópia záznamov o očkovaní.

Na veľvyslanectve by ste mali mať k dispozícii kópiu svojej zdravotnej dokumentácie, ale napriek tomu je dobré ju priniesť na prehliadku.

Budú sa vyžadovať aj dvojfarebné pasové fotografie, preto si ich prineste na stretnutie.

Zdravotná prehliadka nie je dôležitá, ale budete musieť predložiť vzorky moču a krvi. Pravdepodobné je aj röntgenové vyšetrenie hrudníka a kompletné vyšetrenie kvalifikovaným lekárom.

Za určitých okolností a v niektorých regiónoch sveta to nemusí byť vždy možné v rovnakej oblasti a v rovnaký deň. Pripravte sa na návštevu viacerých kliník/oddelení vždy, keď je voľný termín.

Majte však na pamäti, že všetko musí stále vybavovať zdravotnícky personál schválený veľvyslanectvom. Nechoďte na inú kliniku alebo do nemocnice na krvné testy alebo röntgen.

Všetko je však úplne jednoduché a schválený lekár bude presne vedieť, čo má robiť a kam vás má poslať, takže sa uvoľnite a nechajte sa viesť postupom.

Po skončení vyšetrenia vám lekár oznámi, že vaše nálezy sú k dispozícii, a vy si ich buď neskôr vyzdvihnete v zapečatenej obálke (zdravotnícky personál vás bude vopred kontaktovať), alebo ich okamžite zašle na veľvyslanectvo.

Svoje záznamy nesmiete otvárať ani študovať, kým ich nepreskúma diplomatický personál.

Lekárske vyšetrenie je spoplatnené, ale jeho výška závisí od toho, ktorého lekára navštívite a v ktorej krajine absolvujete pohovor.

CESTUJETE DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV?


Máte cestovné povolenie ESTA VISA v USA? Ak máte žiadosť ESTA, skontrolujte, či je stále platná!

Zaregistrujte sa na kuriérske služby

Niektoré veľvyslanectvá vyžadujú, aby ste sa prihlásili na kuriérske služby, aby vám mohli po pohovore vrátiť vaše dokumenty bez ohľadu na to, či ste uspeli alebo nie.

Pred pohovorom sa informujte na veľvyslanectve, ktoré vedie pohovor, či sa tento postup vyžaduje.

Cestovný pas a víza si môžete jednoducho vyzdvihnúť po ich spracovaní a sprístupnení na rôznych veľvyslanectvách a konzulátoch.

Získavanie dokumentov a dôkazov

Po absolvovaní lekárskej prehliadky nasleduje pohovor. Túto činnosť ste si už naplánovali, ale teraz musíte dokončiť rozhodujúci krok, ktorým je získanie všetkých príslušných dokumentov.

Spôsob prípravy na pohovor sa bude výrazne líšiť v závislosti od víza, o ktoré sa uchádzate.

Všetky potrebné doklady, ako sú rodné a sobášne listy, musíte priniesť v origináli. Dobrý nápad je tiež priložiť kópie.

Váš cestovný pas musí byť platný a musí mať aspoň veľa prázdnych strán bez pečiatok alebo víz. Jeho platnosť by mala byť najmenej šesť mesiacov od predpokladaného dátumu vstupu do Spojených štátov.

Ak vás to znepokojuje a platnosť vášho pasu čoskoro vyprší, mali by ste si ho okamžite obnoviť. Podobne, ak na jeho stránkach nemáte dostatok miesta.

Mali by sa dodať aj dvojfarebné pasové fotografie s bielym pozadím s rozmermi 2 × 2 palce (5 × 5 cm). Pri fotografovaní nezabudnite dodržiavať zákony veľvyslanectva / pasu USA. Nosenie okuliarov alebo čiapok nie je povolené, aj keď sa vykonáva každý deň.

Budete potrebovať potvrdzovací hárok DS-260 zo žiadosti o vízum, ako aj všetky finančné doklady, ktoré ste boli požiadaní poskytnúť, a dôkaz, že ste zaplatili požadované náklady.

Policajné správy si skontrolujte dvakrát. Ak sú staršie ako jeden rok, musíte ich aktualizovať.

Musíte tiež predložiť policajné správy zo všetkých krajín, v ktorých ste boli prihlásení na pobyt. Ak ste už nejaký čas kočovníkom a žijete v mnohých rôznych oblastiach, dajte si dostatok času na podanie žiadosti o požadované správy z každej krajiny.

Všetky dokumenty, ktoré nie sú v angličtine, si vyžadujú preklad. Nezabudnite, že pohovor o vízum bude prebiehať výlučne v angličtine. Ak potrebujete preklad, musíte ho dodať.

Prineste všetky čestné vyhlásenia o podpore, sponzorské dokumenty alebo finančné účty žiadateľa. To môže zahŕňať napríklad vyhlásenie o úmysle uzavrieť manželstvo s americkým manželom do 90 dní od prekročenia hraníc.

Nezabudnite pripojiť zapečatené výsledky lekárskej prehliadky, ak ešte neboli predložené priamo na veľvyslanectvo.

Stiahnite si a vytlačte tento kontrolný zoznam vízových dokumentov a potom si ho dobre prezrite, aby ste zistili, či vám niečo neuniklo.

Je veľmi dôležité, aby bolo všetko udržiavané v peknom, upravenom a funkčnom stave. V prípade potreby budete musieť mať prístup k čomukoľvek.

Dokumenty, ktoré sú roztrhané, poškodené alebo znehodnotené, pravdepodobne nebudú akceptované. Hneď ako budete vedieť, že budete žiadať o víza do USA, mali by ste si zaobstarať pevný obal, aby ste mali všetko pohromade.

Ak na niečo zabudnete, aj keď sa to zdá byť banálne, celý postup sa oneskorí, pohovor sa môže zrušiť a možno budete musieť začať odznova. V najhoršom prípade vám môže byť vízum zamietnuté.

Posledné upozornenie pri zostavovaní dokumentov: každé vízum je jedinečné, preto je veľmi dôležité, aby ste sa zamerali na dokumenty, ktoré POTREBUJETE pre vízum, o ktoré žiadate. V tomto čase môžu byť chyby drahé.

Príprava na otázky

Zhromaždili ste svoje dokumenty a dvakrát ste skontrolovali, či sú všetky legitímne, aktuálne, pekné, čisté a originálne. Pokiaľ ide o prípravu na vízový pohovor na veľvyslanectve USA, ste už takmer tam.

Pracovník, ktorý vedie pohovor, vám položí niekoľko otázok, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od typu víza, o ktoré žiadate.

Žiadateľovi o vízum K-1 pre snúbenicu sa budú klásť iné otázky ako žiadateľovi o študentské vízum.

Napriek tomu sa môžu vyskytnúť prípady, keď sa rôzne otázky budú prekrývať, a nižšie je uvedených len niekoľko príkladov toho, čo môžete očakávať.

  • Prečo cestujete do Spojených štátov?
  • Navštívili ste niekedy Spojené štáty?
  • Máte v tejto oblasti nejakých príbuzných?
  • Kde sa nachádza vaša rodina?
  • Aké je telefónne číslo na vášho šéfa?
  • Kam plánujete cestovať v Spojených štátoch?
  • Boli ste niekedy v X?
  • Rozumiete anglicky?
  • Aké sú vaše plány po príchode?
  • Kto platí vašu cestu?
  • Boli ste niekedy obvinení z trestného činu?
  • Máte už zakúpené letenky?
  • Kde budete bývať?
  • Aké je vaše povolanie?
  • Aké je povolanie vášho manžela/manželky/manželky/syna/dcéry?
  • Máte manžela/manželku?
  • Kedy si plánujete vziať svoju americkú snúbenicu?
  • Vraciate sa po skončení cesty domov?
  • Ste členom nejakej teroristickej organizácie?
  • Aké máte záruky, že sa vrátite domov?
  • Čo plánujete robiť po skončení štúdia?

Je dobré vyhľadať si na internete vzorové otázky týkajúce sa víz, o ktoré sa uchádzate – toto je len jeden z príkladov otázok, ktoré by vám mohol položiť vedúci pohovoru.

Niektoré otázky sa môžu zdať neočakávané, ale ich cieľom je uistiť sa, že ste si dôkladne vypracovali domácu úlohu. V tejto súvislosti požiadajte priateľa alebo člena rodiny, aby vám náhodne položil otázky zo vzorového hárku zameraného na vaše požadované víza.

Pomôže vám to pri nácviku na skutočný pohovor v deň jeho konania, aby ste neboli príliš nervózni a mohli poskytnúť jasné, správne a stručné odpovede.

Nezabúdajte, že osoba, ktorá vedie pohovor, by vám rada udelila víza – nesabotuje vaše vyhliadky zámerne a je na vašej strane. Ak však nie ste schopní odpovedať na ich otázky, môže sa to skomplikovať.

Stretávajú sa tiež s množstvom falošných vízových formulárov, plytvaním časom a nezákonnými pokusmi o udelenie víz, preto sú dobre zbehlí v odhaľovaní skutočných falošných žiadostí.

Mali by ste tiež mať na pamäti, že tento postup berú veľmi vážne a vy by ste ho mali brať tiež. Vymýšľať si príbehy o tom, že ste členom teroristickej skupiny, sa môže zdať zábavné, ale oni si tento humor nevšimnú a pravdepodobne vás uväznia. Nikdy nezľahčujte formálne otázky na vízovom pohovore.

Ak je všetka vaša dokumentácia v poriadku, je dosť pravdepodobné, že vám položia len obmedzený počet konkrétnych otázok. Preto je veľmi dôležité, aby ste na pohovor prišli riadne pripravení a s vynikajúcimi dokumentmi.

Oblečenie

Mnohí ľudia sa zaujímajú o to, čo by si mali obliecť v deň pohovoru o vízum, a to, čo by ste si mali a nemali obliecť v tento deň, sa môže líšiť v závislosti od okolností a miesta.

Hoci prvý dojem je veľmi dôležitý, nie je potrebné prísť v obleku s kravatou, ale odporúča sa, aby ste si obliekli niečo čisté, sofistikované a pohodlné. Uistite sa, že sú vaše odevy aj dobre vyžehlené.

Oblečte sa podľa svojich predstáv, ale vyhnite sa všetkému, čo by mohlo vzbudiť nesprávny dojem, napríklad nevhodným nápisom na tričkách, prílišnému odhaľovaniu tela alebo čomukoľvek, čo by mohlo byť považované za urážlivé.

Mali by ste sa obliecť tak, ako keby ste išli na bežný pracovný pohovor. Je dôležité, aby ste sa vykúpali a oholili (ak je to potrebné).

Vykonávanie

Samozrejme, že sa v deň pohovoru budete chcieť prezentovať v čo najlepšom svetle.

Príďte včas – za určitých okolností je výhodné prísť na pohovor až hodinu pred jeho začiatkom. Tieto veci si vyžadujú čas a iné stretnutia sa môžu oneskoriť, ale možno budete môcť byť prijatí skôr, ako sa očakávalo, čo sa na vás priaznivo odrazí, ak budete pripravení ísť.

Buďte vždy milí a úctiví, najmä ak sa vám z akéhokoľvek dôvodu nedarí.

Agresivita, kričanie alebo násilné hádky s pracovníkom, ktorý vedie pohovor, budú mať za následok neúspešnú žiadosť o víza a vyhostenie z priestorov.

Buďte milí a priateľskí a ukážte osobe, ktorá vedie pohovor, že ste príjemný človek. Prosím a ďakujem s úsmevom.

Snažte sa zostať pokojní a sebavedomí. Ak ste si urobili domácu úlohu, malo by to prejsť a pracovníci veľvyslanectva si to všimnú. To nepochybne zvýši vaše šance na schválenie.

Buďte predovšetkým pravdiví. V okamihu, keď vás podozrievajú z pozmeňovania faktov alebo klamstva, hra sa končí. V okamihu na to prídu a drasticky to ohrozí vaše šance na získanie víz.

Ak vám tentoraz vízum zamietnu, budete chcieť požiadať o vízum neskôr, ak sa budete správať správne, aby vám bolo skutočne umožnené skúsiť to znova.

Bezpečnosť v daný deň

Ako si možno myslíte, bezpečnosť veľvyslanectiev USA je na celom svete pomerne prísna.

Každá krajina berie bezpečnosť veľvyslanectiev veľmi vážne.

Preto je dôležité oboznámiť sa s bezpečnostnými normami konkrétneho veľvyslanectva, ktoré navštívite.

Tieto informácie nájdete na webovej stránke príslušného veľvyslanectva.

Stručne povedané, mobilné telefóny a nádoby s tekutinami, ako aj akékoľvek uzavreté nádoby, potraviny akéhokoľvek druhu, ostré predmety alebo batériové/elektrické prístroje nebudú povolené.

Batohy a batožina musia byť odbavené.

Nenechajte sa pristihnúť s vreckovým nožom na kľúčoch alebo niečím podobným. Aj keď sa to zdá náhodné, môže to mať za následok, že vám bude odopretý vstup.

Pri vstupe vás podrobia detektorom kovov/bezpečnostným skenerom, rovnako ako na letisku. Skontrolujte, či pri sebe nemáte nejaké kovové veci.

Všetok tovar, ktorý nie je povolený na veľvyslanectvo, zabaví bezpečnostný personál a zadrží ho až do vášho odchodu. Dajú vám žetón alebo poukážku, aby ste si mohli po pohovore vyzdvihnúť svoje veci.

Pokiaľ ide o bezpečnosť na veľvyslanectve, nerobte si ťažkú hlavu a vždy sa riaďte ich pokynmi.

Často kladené otázky

1. Ako dlho trvá vízový pohovor na veľvyslanectve USA?

Pri pohovore o vízum do USA nie je nič pevne dané, ale mali by ste si naplánovať, že na veľvyslanectve alebo konzuláte strávite dve až tri hodiny, aby ste prešli celým postupom.

Ak ste si urobili domácu úlohu, všetko pôjde dobre a vy odídete skôr – ale akékoľvek chyby alebo chýbajúce dokumenty spôsobia, že pohovor sa značne oneskorí alebo úplne zruší.

Čas, ktorý strávite na pohovore, sa môže výrazne líšiť v závislosti od rôznych okolností. Môže sa tiež meniť v závislosti od krajiny, v ktorej sa pohovor koná, a od postupov daného veľvyslanectva.

2. Môžem priviesť svoje dieťa na môj imigračný pohovor v Spojených štátoch?

Toto je ťažká otázka, pretože obmedzenia sa na jednotlivých veľvyslanectvách značne líšia.

Najlepšie je zostať v bezpečí a zabezpečiť si starostlivosť o deti. Svoje dieťa by ste nevzali na pracovný pohovor, tak ho neberte ani na pohovor o vízum.

Ak ste naozaj v núdzi, informujte sa na veľvyslanectve, ktoré navštevujete, či môžete vziať svoje dieťa so sebou.

Deťom, ktoré prekročia určitý vek, bude vstup zamietnutý, ak súčasne nepožiadajú o vízum.

3. Je potrebné, aby som si pred podaním žiadosti o vízum do USA dohodol lístok?

Určite nie. Nikdy si neplánujte cestu pred úplným overením vašich víz.

Nikdy neviete, či vaše cestovné doklady nebudú zamietnuté, či nedôjde k oneskoreniu alebo iným ťažkostiam s prijatím. A ak ste si už rezervovali cestu – či už mesiace alebo roky vopred – riskujete, že prídete o veľa peňazí.

Pracovník, ktorý sa vás bude pýtať na víza do USA, sa môže opýtať, kedy plánujete navštíviť USA, ale kupovať si letenky predtým, ako ste sa uistili, že máte povolenie na vstup do USA, je hlúposť.

4. Prebieha pohovor v súkromnej miestnosti?

Opäť to určuje veľvyslanectvo alebo konzulát. Niektoré menšie veľvyslanectvá vás môžu prijať v súkromnej miestnosti, ale mnohé z nich vedú pohovor len v kabínke pri okne v čakárni.

Ak máte obavy o svoje súkromie a nechcete riskovať kontrolu svojich elektronických zariadení, neprenášajte ich cez hranice. Pred odletom lietadlom ich vložte do zapísanej batožiny.

5. Aký je celkový počet anketárov?

Na pohovore sa zvyčajne zúčastňuje len jeden vyšetrovateľ, ktorý je pravdepodobne občanom USA a pracovníkom veľvyslanectva. Pred pohovorom však budete musieť komunikovať s miestnymi pracovníkmi vrátane administratívy a bezpečnostnej služby.

6. Je pohovor jednoduchý?

Pre väčšinu ľudí je pohovor len formalitou, ak ste sa dostatočne pripravili a nacvičili si všetky pravdepodobné otázky.

Nesnažia sa vás oklamať ani sa vás nepýtajú otázky, ktoré nepotrebujete vedieť.

Je subjektívne, čo ľudia považujú za ľahké a čo za ťažké, ale väčšinou sa vás anketár opýta základné otázky o tom, kto ste vy a vaša rodina, ako dlho plánujete zostať v Spojených štátoch a prečo tam prichádzate.

Nezabudnite, že príprava je nevyhnutná, a zistíte, že je oveľa jednoduchšia, ako si myslíte.

7. Musím priniesť fotografie na vízový pohovor do USA?

Áno.

Vyžadujú sa dve pasové fotografie na papieri fotografickej kvality. Mali by byť zhotovené v poslednom čase, takže sa nespoliehajte na staré fotografie, ktoré sa vám môžu povaľovať.

Skontrolujte kritériá na obrázok vízového pohovoru do USA, aby ste sa uistili, že dávate príslušné fotografie. Vaše vízum bude zamietnuté, ak neposkytnete vhodné fotografie.

8. V akom časovom predstihu by som mal požiadať o vízum do USA?

Odporúčame vám, aby ste o vízum do USA požiadali aspoň tri mesiace pred plánovaným dátumom cesty, bez ohľadu na jeho druh.

Lehoty na vybavenie žiadosti o vízum sa môžu líšiť a niektoré veľvyslanectvá môžu byť rýchlejšie a efektívnejšie ako iné.

Pre prípad problémov počas cesty je však vhodnejšie vyhradiť si čo najviac času. Pre istotu počkajte aspoň tri mesiace.

9. Je možné získať americké vízum bez pohovoru?

Niektorí štátni príslušníci, ako napríklad vládni úradníci, členovia NATO, vybraní vojaci a zástupcovia medzinárodných organizácií, napríklad OSN alebo Svetovej banky, môžu získať americké víza bez pohovoru.

Väčšina jednotlivcov nemôže získať americké vízum bez pohovoru, ale ak ste z kvalifikovanej krajiny, môžete vstúpiť do krajiny v rámci bezvízového programu ESTA. V rámci tohto postupu sa od vás nevyžaduje účasť na pohovore.

10. Môžem stále používať svoj predchádzajúci pas s americkým vízom?

Váš cestovný pas aj víza musia byť platné, aktuálne a nesmú byť poškodené ani nijako pozmenené.

Ak však platnosť víz vo vašom starom pase ešte neuplynula, môžete ho použiť na cestu do USA, ak colným orgánom predložíte aj svoj nový, legálny pas.

Nikdy sa nepokúšajte vybrať alebo vystrihnúť vízum a vložiť ho do nového pasu. Pokiaľ vízum nie je zničené, je stále platné a nebolo zrušené, môže sa použiť spolu s ostatnými požadovanými cestovnými dokladmi.

Nezabudnite, že vstup do Spojených štátov nie je zaručený ani s platným vízom. Všetko závisí od rozhodnutia pohraničných colných orgánov. Viac informácií o tom, čo sa stane, keď sa dostanete na hranicu USA, nájdete v tejto príručke.

11. Je potrebné priniesť si na pohovor o vízach do USA starý pas?

Ako už bolo uvedené, váš cestovný pas musí byť platný najmenej šesť mesiacov, kým žiadate o vízum do USA a zúčastňujete sa na pohovore.

Vďaka najnovším technológiám už nie je potrebné nosiť na pohovor o vízum starý cestovný pas.

Nie je však na škodu pridať ho k dokumentom, takže si ho pre istotu vezmite so sebou.

12. Musím ísť na lekársku prehliadku pre každé americké vízum?

Nie, turistické a obchodné víza sú oslobodené od tejto požiadavky.

Všetky ostatné imigračné povolenia si vyžadujú lekársku prehliadku u schváleného lekára.

13. Aký je kód oblečenia pre pohovor o vízach na veľvyslanectve USA?

Neexistuje žiadna požiadavka na formálne oblečenie, odporúčame však, aby ste sa na pohovor dostavili v čistom a vyžehlenom oblečení v štýle smart alebo smart casual.

Zvážte, čo by ste si obliekli na typický pracovný pohovor, a podľa toho sa oblečte.

14. Čo ak sa môj pas stratí alebo vám ho ukradnú po prijatí amerického víza?

Ak vám bol odobratý cestovný doklad, musíte podať policajnú správu, preto sa obráťte na miestne úrady vo vašej krajine.

Pred ďalším vízovým pohovorom budete musieť požiadať o nový cestovný pas. Kontaktujte veľvyslanectvo štátu, ktorého ste občanom, a informujte sa o ďalších fázach konania.

Ďalšie pokyny získate na veľvyslanectve USA, kde ste absolvovali vízový pohovor. Ak vám bol pas odcudzený, musíte pri opätovnej žiadosti o vízum predložiť policajný záznam.

Ďalšie informácie nájdete na stránke stratených a odcudzených pasov .

15. Čo ak po pohovore nedostanem americké vízum?

To úplne závisí od dôvodov, pre ktoré bolo vaše vízum zamietnuté. V deň pohovoru vám pracovník, ktorý vedie pohovor, oznámi tieto dôvody a potom môžete diskutovať o ďalších opatreniach, ktoré môžete prijať.

Víza sa zvyčajne zamietajú kvôli chybám v papieroch, ako je nepredloženie určitého dokumentu, uvedenie falošných informácií alebo len preklepy v žiadosti.

V takom prípade budete musieť postup spustiť znova.

Ak ste boli odmietnutí z dôvodu závažnejšieho priestupku, nebudete môcť opätovne podať žiadosť, ale pracovník, ktorý viedol pohovor, vám poradí, ako ďalej postupovať.

CESTUJETE DO SPOJENÝCH ŠTÁTOV?


Máte cestovné povolenie ESTA VISA v USA? Ak máte žiadosť ESTA, skontrolujte, či je stále platná!

Zhrnutie

Vízový pohovor na veľvyslanectve USA sa môže na prvý pohľad zdať skľučujúci, ale nie je to tak. Samozrejme, za predpokladu, že ste vykonali všetky potrebné prípravy a získali všetky dokumenty a doklady.

V žiadosti neboli žiadne chyby.

Ak ste to urobili, pohovor bude hračka.

Veľa šťastia!